Oheň z jaskýň až do našich domácností. Prečo nám krby robia tak dobre?

Mať kamenný krb v dome, dokonca aj v byte, už dnes nie je len výsadou majetnejších vrstiev a luxusného bývania. Ak ste dostatočne zruční, krb si môžete zhotoviť aj svojpomocne. Je pravda, že počiatočná investícia určite nebude ekonomická, avšak kvalitne postavený krb vám vydrží veľmi veľa rokov. Kamenný krb ako interiérový doplnok je taktiež nadčasovou záležitosťou a bude v móde ešte niekoľko ďalších sezón.

Krb

Čo je zároveň najlepšie – krb nemusí nevyhnutne slúžiť len ako dekoračný prvok. Je tiež výhodnou možnosťou, ako domácnosť vykurovať. Kúrenie drevom býva úspornejšie, kamenný krb po vyhriatí ešte dlhú dobu sála teplo do miestnosti, aj keď oheň už dávno zhasol. A tá pohodová atmosféra posedenia pri krbe, najmä počas dlhých zimných večerov, je na nezaplatenie. Možnože to pramení z našich prastarých zvyklostí, ktoré sa v našich génoch zakorenili z dôb, kedy oheň bol pre prežitie človeka vysoko cenený. Štúdie zistili, že posedenie pri ohni a pozeranie sa do jeho plameňov, znižuje u človeka krvný tlak a navodzuje pocit relaxácie. O dôvod viac si aspoň jeden kamenný krb zaobstarať.

Kamenny_krb

Príjemný pocit prináša krb aj vtedy, keď sú na jeho vyhotovenie použité prírodné materiály. To sa týka práve spomínaného kamenného krbu. Kameň je prírodnina, ktorá nepôsobí umelo, dlho vydrží a jeho údržba je skutočne minimálna. Kamenný krb netreba vôbec vnímať ako symbol staromódneho štýlu. Pri vhodnom zvolení obkladu je možné vykúzliť akékoľvek moderné formy krbov. Najideálnejším kameňom na obloženie krbu je napríklad mramor, ktorý sa dá výborne kombinovať s priestorom okolo. Napríklad, ak použijete rovnaký mramor ako na dlážku, či kuchynskú linku. Dobrou voľbou môže byť aj žula alebo ónyx. Tie vnesú vášmu krbu trochu kreativity vďaka svojej rozmanitej štruktúre a farebnosti. Kamenný krb je skrátka to, čo doma potrebujete za každú cenu.