Rady pre začínajúcich záhradkárov

Konečne prichádza jar. Obľúbené obdobie hlavne pre záhradkárov a všetkých, ktorí radi pestujú a milujú čerstvé domácky vypestované ovocie a zeleninu. Pripravte sa na tohtoročnú sezónu tak, ako sa patrí. Kedy ste začali s výsadbou ovocných sadov alebo kríkov? Možno aj Vás tento rok prekvapia sladké plody čerstvého ovocia alebo zeleniny. Najmä počas tohto obdobia veľa ovocných druhov majú svoju sezónu. Aj počas tohtoročnej jari sa preukáže aký ste skúsený v záhradkárčení a koľko času ste svojej záhradke venovali. Ak so záhradkárčením ešte len začínate, respektíve plánujete začať, máme pre vás niekoľko účinných praktických rád.

zelenina

1. Kľúčový je vhodný výber miesta

Prvým krokom, ak sa chystáte s výsadbou je správne zvolené miesto. Je dobré poriadne zvážiť, na ktorej svetelnej strane sa pozemok nachádza, aký je tam smer vetra a tiež typ pôdy. No, najdôležitejšia je starostlivosť. Ak viete, že tomu nemôžete venovať aspoň chvíľu každý deň, skúste najprv začať s výsadbou do malých kontajnerov alebo vyvýšených záhonoch.

2. Nechcite veľa naraz

Pod týmto bodom myslíme, že nie je efektívne, ak ste len začínajúcim záhradkárom, začať s výsadbou vo veľkom. Načo vám je napríklad veľa paradajok, ak ich aj tak nestihnete spotrebovať? Vysádzajte s istým časovým rozostupom postupne a myslite radšej na rôznorodosť vysadených plodín. Môžete sa tak tešiť z čerstvých plodov z niekoľkých druhov.

ovocie

3. Záhradné náradie – základ správneho záhradkára

Na začiatku záhradkárčenia nepotrebujete veľa. Vystačíte si s fúrikom, rýľom, vedrom, lopatou, rukavicami a záhradnými nožnicami. Zíde sa vám aj malý záhradný pomocník na burinu, hrable a hadice. Ak už príde na samotný zber, nezabúdajte na správny zber a skladovanie plodín. Správny záhradkár by mal mať vždy po ruke šikovnú prepravku určenú na ovocie a zeleninu. Prepravky z kvalitných materiálov nájdete tu plastové bednicky na ovocie a zeleninu.