Potrebuje vaša budúca stavba architekta?

Je pri stavbe potrebná projektová dokumentácia a asistencia architekta? Určite áno, a to z viacerých dôvodov. Ten správny návrh stavby sa vie totiž podpísať napríklad pod dlhšiu životnosť budovy, o úspornejšie riešenia v bývaní a v prípade interiérového architekta zas o estetický a komfortný štýl priestorov. Projektová dokumentácia (PD) od profesionála nie je zadarmo, na druhej strane ale zas vie prísť s výhodnými, kvalitnými a úspornými benefitmi, a to napríklad aj v prípade, ak máte záujem o modernú nízkoenergetickú stavbu.

rodinný dom

Ak sa chcete rozhodnúť pre nejakého konkrétneho architekta a pre nejaký konkrétny štýl architektúry, prezrite si jeho projekty domov. Poskytovatelia týchto služieb dnes väčšinou majú svoje vlastné weby a na nich nechýba ich vlastné portfólio- prehľad realizovaných projektov.

Internet a dostupné portfóliá nie sú jedinou výhodou dnešnej digitálnej doby. Pretože okrem toho sa po kontakte s odborným architektom, ktorý fandí dnešným technológiám- môžete stretnúť aj s vizualizáciou jeho plánov, projekt teda budete vidieť ešte skôr, než bude hotový, teda aspoň jeho vizuálny koncept. A to je určite výhoda, prehľadné riešenie, vďaka ktorému si budete vedieť spraviť lepšiu predstavu a budete sa môcť dohodnúť aj na tých najmenších detailoch.

štýlový dom

A nielenže vyhotovenú projektovú dokumentáciu budete mať pred sebou vy sami, ale budete ju môcť predložiť aj inštitúciám, čo ju môžu od vás vyžadovať.

Teraz sa vyberme trochu negatívnym smerom a naopak si spomeňme niektoré body, ktoré vašu stavbu môžu sprevádzať v prípade nekvalitného či neodborného plánu:

Nepremyslený plán následne môže so sebou prinášať ďalšie nečakané finančné výdavky a rekonštrukcie. Potom je tu tiež riziko nevhodne vyriešených energetických vlastností a vysoká spotreba energií. Ďalej aj kratšia životnosť tejto stavby a možné problémy s jej celkovým prevedením.